Balık yağı her derde deva

8
957

Sağlıklı yaşamın temel maddelerinin başında geliyor omega-3 yağ asitleri. İnsan sağlığındaki yerleri doldurulmaz. Ama geleneksel beslenme tarzımızdan uzaklaştıkça maalesef çok büyük bir bölümümüzde omega-3 eksikliği gelişti. Bu durum birçok kronik hastalığın salgınlar halinde yayılmasına neden oluyor. Oluşumunda omega-3 eksikliğinin rolünün olmadığı bir hastalık yok gibi. Bu yüzden bültenimizin mevcut sayısını bu mucizevi yağlara ayırdık.

Omega-3 yağ asitleri ne demektir? Hangi hastalıklara etkide bulunuyor? Omega-3 ihtiyacını gıdalarımızla karşılayabilir miyiz? Balık yağı kullanmak zorunda mıyız? Eğer kullanacaksak nelere dikkat etmeliyiz? Evet omega-3 hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını burada bulacaksınız. Editörümüz Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın kaleminden çıkan bu uzun yazıyı kaçırmayın.

Paylaş

8 YORUMLAR

 1. Sayın Ahmet Hocam, taş devri diyeti kitabınızı okudum ve tekrar tekrar okumaya devam ediyorum. Piyasada ulaşabildiğimiz tüm balıkyağı kapsülleri koruyucu madde içerir mi? Amway firmasının balıkyağı kapsüllerinin korucu madde içermediği ve tamamen doğal olduğu iddiası var. Bu konuda fikriniz benim için çok önemli.

 2. Ahmet Bey merhaba, annem üç kez cva atlattı. önceleri coraspirin 300 mg. kullanıyordu. son ataktan sonra plavix’e geçtik. vücudun plavixe üç ay sonra direnç geliştirdiğini ve işe yaramadığını söylüyorlar. öncelikle bu bilgini doğruluğunu size danışmak istiyorum. plavix’le birlikte balık yağı kullanmanın anneme faydası/zararı olur mu? önerirseniz eğer bana bir marka ismi verir misiniz? çünkü piyasada çok fazla balık yağı var ve hepsi birbirini kötülüyor. teşekkürler…

 3. Saygıdeğer hocam,
  Öncelikle esenlikler ve iyi çalışmalar dilerim.
  Ben yaklaşık birbuçuk yıldır, günde 3 gram omega 3 alıyorum. (4 adet efa 1200+2 adet Krill oil).
  Miktar fazla mı? Kanda Omega 3 ölçülebiliyor mu?

  Ayrıca geçenlerde ( Fred Hudchinson cancer research center Seattle )bir araştırma merkezinin açıkladığı çalışma aklımı karıştırdı. Bu çalışma sonucuna göre omega3 prostat kanseri riskini %70den fazla bir oranda arttırıyor muş ???
  doğru olabilir mi ?
  Araştırmanın detaylarını irdelemek gerekir mi ?bilmiyorum. Esasen, buna ne dil bilgi seviyem ne de tıp bilgim yeterli değil.

 4. Omega-3’un prostat kanserine neden olduğuna dair çalışmada çeşitli metodolojik hatalar var. Omega-3’un kanserden koruduğuna dair yüzlerce araştırma var.

 5. merb.saygıdeğer hocam.sizi bir arkadaşım vasıtasıyla geçte olsa tanıdım.öncelikle işlerinizde başarılar dilerim.benim %96 engelli oğlum var otistik belirtileri var.çamaşır makinesine,süpürge makinesine bayılır.ileri geri sallanma salya kontrolü yok.makaslama yürüme mevcut.14 yaşında.tanımlanamamış epilepsi mmr mirocefali teşhisleri var.tam olara sebep verilemedi.doğum sonu 3 günlükken soğuk havale geçirdi.nöroloğu.doğum sonu şekeri düşmüş olabilir ve beyinde sekel kalmıştır dedi.depakin 200 mg solisyondan sabah 50 ye kadar çekip veriyoruz.azaltıldı yanibiraz hırçın risperdal 0.25 başlandı.diyet olarak acaba bişey uygulanmalı mı.size daha önce gelmiş arkadaşım tavsiye etti.otistik kızı ceren baya düzelme aşamasında.ben nasıl beslemeliyim hırçınlığı ne olcak.algısı nasıl daha iyi olabilir vitamin vermelimiyim önerebilceniz firma ismi var mı cevabınızı bekliyorum saygıyla başarılar diliyorum

 6. Merhaba,
  19 yaşında otistik bir oğlum var. Şu ana kadar kullandığımız ilaçlar ve aldığımız eğitim bize pek yarar sağlamış gözükmüyor. Oğlumuzda uyku düzensizlikleri,hiperaktif davranışlar, zaman zaman saldırganlık görülmektedir. Konuşma yoktur. Beslenme diyeti yapmadık. Balık yağını önerir misiniz?
  Önerirseniz hangi markayı kullanalım.
  Görüşleriniz ve katkılarınız için teşekkür ederiz.
  Kullanılan ilaçlar;Depakin,Abilify,Risperdal,Leponex,,Dideral

Katkı ve yorumlarınızı ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.