Hapı yutarsanız, hapı yutarsınız

0
872

Bizi görsel ve yazılı medya aracılığı ile korkutup ‘Hapı yutmazsanız hapı yutarsınız…’ diyorlar.. Öyle bir bilgi bombardımanına tutuluyoruz ki ne kadar aldırmazlık edersek edelim bir süre sonra ‘Acaba yanılıyor muyum? Bu vitamin sahiden işe yarıyor da ben mi almıyorum?’ diye şüpheye düşüyoruz.

2 Haziran 2005 tarihinde Akşam Gazetesi’nde yayınlanan ve acı gerçekleri mizahi bir dille anlatan bu yazı Dr. Murat Kınıkoğlu( muratkinikoglu@yahoo.com ) tarafından kaleme alınmış.

Önümüzdeki yüz yılda dünyayı büyük firmalar özellikle de ilaç firmaları yönetecek. Yoksa yönetiyor mu demeliydim?…

İnsanlık ilaç tüketimi açısından tek yönlü muazzam bir propagandanın etkisi altında. Bizi görsel ve yazılı medya aracılığı ile korkutup ‘Hapı yutmazsanız hapı yutarsınız…’ diyorlar.. Öyle bir bilgi bombardımanına tutuluyoruz ki ne kadar aldırmazlık edersek edelim bir süre sonra ‘Acaba yanılıyor muyum? Bu vitamin sahiden işe yarıyor da ben mi almıyorum?’ diye şüpheye düşüyor, yanımızda avuç avuç ilaç yutan, muhtemelen Amerika’dan yeni dönmüş mesai arkadaşımızı gördükçe ‘Yoksa bu kendini beğenmiş benden uzun mu yaşacak?’ diye geriliyoruz. Bir gün, iki gün dayanıp sonunda ‘Parasıyla değil mi?’ deyip en yakın eczanenin yolunu tutuyoruz… Yalan mı?

Dünyadaki yeni ilaçlarla ilgili tüm bilimsel çalışmaları ve araştırmaları ilaç firmaları yaptırıyor. Esasında üniversiteler ve bağımsız araştırma kuruluşları yapıyor görülüyor ama arkada parayı bastıran ilaç firmaları. Size araştırmayı yaptırırken de baştan bir mukavele imzalatıyorlar; sonuçlar ancak onlar isterse yayınlanabiliyor. Haberleri olmadan araştırma sonuçları hakkında konuştunuz mu yandınız, bir anda kendinizi mahkeme kapılarında bulabilirsiniz. Her şey denetim altında olduğundan bir ilacın yan tesirleri ile ilgili bir araştırma yapmak isterseniz ulaşacağınız bilgiler de sınırlı oluyor.

İnanmazsanız her hangi bir ilaç için İnternet’te araştırma yapmaya kalkın. Yararları ile ilgili binlerce yazı bulabilirsiniz; örneğin, siz o ilacı kan sulandırmak için aldığınızı zannederken bir bakarsınız ki meğer o ilaç kansere, kalbe, bağırsaklara, gaza, hatta mayasıla bile iyi geliyormuş da haberiniz yok!… Nereden alabileceğiniz, kaça alacağınız, nasıl ısmarlayacağınız hepsi İnternet’te yazılı… Yan tesirlerini bulabilmek içinse elinizde büyüteç Sherlock Holmes gibi sıkı bir araştırmacı olmanız lazım. Bulabileceklerinizin, ancak firmanın sizin ‘bulmanıza izin verdikleri’ olduğunu da bilin..

Sizlere yapılan propagandadan biz doktorlar da etkileniyoruz. Doğrusu biraz işimize de geliyor. Muayene ücretini verip karşılığında, daha sağlıklı olmak için bizden ‘yutacak bir şeyler’ bekleyen hastanın sırtını sıvazlayıp ‘Aslanım benim, koç gibisin hadi güle güle…’ derseniz büyük ihtimalle bir daha size gelmez. Talebelik ve asistanlık zamanımızdan biliyoruz muayenehanesinin kapısında sıra olan hocalarımız her zaman ‘dolu reçete’yi tercih ederlerdi. Şimdi uluslararası vitamin firmalarının ülkemizi işgali ile işimiz daha da kolaylaştı; karaciğer için enginar hapı, biraz kan sulandırıcı, üzüm çekirdeği çok faydalı mutlaka alın, bir tane de beyine iyi geleninden, hazır yazmışken bir tane de damar açıcı olsun… Ooooh suyundan da koy…

Sakın gülmeyin, bizi bu hale sizler getirdiniz… ‘Doktor bey bizim komşuya doktoru bir ilaç vermiş damarları temizliyormuş…’ diyenler mi ararsınız, ‘Doktor bey dedem bu haptan yuttuğundan beri babaannem eve giremiyor… Aha kutusu, bana da yazar mısın?…’ diye ısmarlama ilaç isteyenler mi.. Olacağı buydu, artık normal boy reçeteler bizi kesmiyor, ben de hastalarımın ilaçlarını dört ortalı çizgisiz deftere yazmaya başladım, her organa ayrı bir safa…

Başta Kanada ve Amerika olmak üzere, ilaçların yan tesirleri yüzünden her yıl binlerce kişinin öldüğü veya hastanelik olduğu ülkelerde devlet, halkı bu konuda aydınlatan özel birimler ve İnternet siteleri kurmaya başladı. Darısı bizim Sağlık Bakanlığı’nın başına diyeceğim ama becermeye çalışıp beceremedikleri o kadar iş var ki bu işe ne zaman sıra gelir bilmem… Benden size tavsiye eğer sağlıklı olmak istiyorsanız ilaç firmalarının ‘Hapı yutmazsanız, hapı yutarsınız’ sözlerine kulaklarınızı tıkayın, mutlaka gerekmedikçe ilaç almayın, unutmayın ‘Hapı yutarsanız, hapı yutarsınız’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz