Koroner kalp hastalığının gerçek nedeni kolesterol değil!

0
1778

Modern tıp ve medya kuruluşları, kalp hastalığına neden olduğu iddiası ile kolesterol ve hayvansal doymuş yağlar yerine kolesterol içermeyen margarin ve çoklu doymamış sıvı yağları (mısır, soya, ayçiçeği, kanola vb) tüketmemizi önerilmektedir.

Bu iddialar, 1900’lu yılların ortalarından itibaren bütün dünyada besin tüketimini önemli ölçüde değiştirmiştir. Bültenimizin yazarlarında Serkan Yimsel’in de dediği gibi yüzyıllardır Türk mutfağının bir parçası olan tereyağı, kuyruk yağı, iç yağı, sade yenilen ya da sebze yemeklerine katılan yağlı etler, tam yağlı yoğurt ve peynirler, artık yerini daha önce adını bile duymadığımız bitkisel margarinlere, soya ve kanola yağlarına, soyadan elde etilen yapay etlere, büyük holding kuruluşlarının ürettiği ve içine binbir çeşit katkı malzemesi, boya ve şeker eklenmiş, buna karşılık yağı alınmış “light” süt ve süt ürünlerine bırakmıştır.

20. yüzyılın başında çok daha fazla kolesterol ve doymuş yağ tüketilirken koroner kalp hastalığından ölümler son derece azdı. Daha sonraki yıllarda ise margarin ve sıvı (mısır, soya, ayçiçek) yağların kullanılmasında müthiş bir artış olmuştur. İşin enteresanı koroner kalp hastalığından ölümlerde de bir patlama meydana gelmiştir.

Bu sayımızda editörümüz Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın 9 Ocak 2007 tarihinde Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim dalında verdiği ‘Koroner kalp hastalığının gerçek nedeni kolesterol değil!’ başlıklı konferansın slaytlarını izleyecek, bir çocuk doktorunun nasıl olup da dahiliye doktorlarına koroner kalp hastalığının gerçek mekanizmasının ne olduğunu anlatmasına en az onlar kadar siz de şaşıracaksınız.[wpdm_package id=’2564′]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.