Tavuklara bayram

0
2029
beslenme bülteni
beslenme bülteni

Yaşasın tavuklara gezme izni çıktı. Bugün Amerikan tavukları için bayram olsa gerek.

Şimdi ne demek istediğimizi açıklayalım ve  tavuklar ile ilgili dünyadaki gelişmeler biraz kulak kabartalım.

Tavuklara bayram

ABD ’nin en büyük fast food zinciri McDonald’s, 10 yıl içinde menülerde sadece serbest gezen tavuklardan gelen yumurtalar kullanmaya başlayacağını açıkladı. Restoran ayrıca gerçek tereyağ kullanacağını da duyurdu.

Hürriyet ‘te yer alan habere göre, tüm dünyada sağlıklı gıda ürünlerine ilgi hızla artarken fast food restoran zincirleri de trende ayak uydurmak zorunda kaldı. McDonald’s sağlıklı trende ayak uydurmak için harekete geçen tek restoran zinciri değil. ABD’nin sandviçleri ve tatlılarıyla  ünlü restoran zinciri Panera da geçtiğimiz aylarda ürünlerinden 150 yapay boya ve kimyasalı tamamen çıkardığını ilan etmişti.

ABD’de hemen her sokak köşesinde bir şubesi bulunan ve hızlı hazırlanan Meksika yemekleri satan Chipotle de ürünlerinde antibiyotikli et kullanmayacağını duyurmuştu.

Darısı bizim tavukların başına artık…

Editörün notu:

Görüldüğü gibi yurt dışında halkın sağlıklı beslenme konusundaki talepler artık firmaları zorlamaya başlamış durumda. Türkiye de yıllar önce kuş gribi bahanesi ile köy tavukculuğuna savaş açılmış ve büyük ölçüde başarılı olunmuştu.  Diğer yönden endüstriyel tavukçuluk denilen binlerce tavuğu güneş görmez “hapishanelere” tıkarak yapılan üretim sistemi çağdaş birçok ülkede terk edilmeye başlanmıştır. Bu endüstriyel tavukçuluk ne hayvan hakları, ne sağlıklı bir gıda üretimi açısından, ne de ekonomik gücün az sayıda insan elinde toplanması açılarından savunulabilmektedir. Bir kaç iyi adam  bu gerçekleri yıllardır haykırmış. Bu adamlar ne diyor diye dinlemek yerine onlara soruşturmalar açılmış, onların sözleri tavuk sektörüne saldırı olarak algılana gelmiştir. Bu konuda yeni bir şey söylemeye gerek yok. Sizleri sitemizde daha önce yayınlanmış yazıları okumaya davet ediyorum.

1-Köy tavukçuluğu yok edilmemeli.

2-Tavukların ruhsal dengesi bozuldu.

3-Özgür dolaşan tavuklara haçlı seferin hayır

4-Tavukçuluğumuz  elden gidiyor.

Son söz olarak “uyan ey halkım uyan ne olur” diyorum.

Doç.Dr. Hasan Önal