Manifesto: Otizm Tedavi Edilebilir (DAN + Ata Kınacı protokolü)

0
1315

Otizm son yıllarda önü alınamayan salgın bir hastalık gibi hızla yayılıyor; tıpkı veba gibi. ABD’de her 150 çocuktan biri otistik. Sıklık bilinmemekle birlikte otizm Türkiye’de de bir çığ gibi artmakta.

Maalesef hepsi olmasa da birçok çocuk psikiatristi ve nöroloji uzmanı otistik çocukların anne babalarına, otizmin bilinen bir nedeni olmadığını, hiçbir zaman düzelemeyeceğini söyleyip çocuklara çeşitli ilaçları vermekte ve onları bazı eğitim merkezlerine yönlendirmekteler. Verdikleri ilaçlar çoğu kez fayda sağlamamakta ve hatta zararlı olabilmektedir.

Tabii ki esas neden ortadan kaldırılmadığı için eğitimden de istenen yarar sağlanamamakta, yıllar süren çabalar anne-babaları bir taraftan maddi zarara uğratmakta diğer taraftan da umutsuzluğa sürüklemektedir.

Bereket ki son yıllarda yapılan araştırma ve uygulamalar, otizmin gizlerini hızla çözmeye başladı. Otizmi tedavi edilemeyecek bir hastalık olarak lanse eden klasik tıbbın gericileri (tıp dininin papazları !) ne kadar karşı çıksa da, ya da en hafif deyimi ile burun kıvırsa da artık otizmin bilimsel ve etkili bir tedavisi var. DAN Protokolü’nde (Defeat Autism Now, Otizmi Şimdi Yen!) ifadesini bu tedavi yöntemi son birkaç yıl içinde -henüz tam olgulaşmasa da- iyice gelişti ve olumlu sonuçlarını göstermeye başladı.

Devrimci nitelikte, adeta bir manifesto olan DAN protokolü Türkiye’de başta Dr. Cem Kınacı olmak üzere az sayıda hekim ve OMAD gibi otizm dernekleri tarafından benimsenip uygulamaya başlanmıştır.

Bu bağlamda 3 Mart 2007 tarihinde İzmir’de “ Otizmin bilimsel tedavisi” isimli önemli bir panel yapıldı. Sağlıklı ve Doğru Yaşam Bilincini Geliştirmeye ÇAĞRI Derneği ve Otizmle Mücadele Eden Aileler Derneğinin (OMAD) ortaklaşa düzenlediği bu panelde aşağıda adı belirtilen konuşmacılar otizm konusunu enine boyuna irdeleyip, otistik çocuk ebeveynlerinin çeşitli sorularına cevap verdiler.

Dr. N. Cem Kınacı: Otizmin Biyomedikal Tedavisi (DAN Protokolu)

Dr. Mustafa Alan: Otizm ve Diğer Nörolojik Hastalıklarda Hiperbarik Oksijen Tedavisinin Kullanımı

Dr. Ahmet Aydın: Otizm ve Beslenme

Av. Mehmet Ali Akgül: Otizm ve Türkiye’deki Hukuksal Konum

Bültenimizin bu sayısında hayatını otistik çocuklara adamış, bu uğurda büyük direnç ve engellerle karşılaşsa da yılmayan Uz. Dr. Cem Kınacı’nın DAN protokolününün esaslarını açıklayan slayt gösterisini izleyeceksiniz.

Cem Kınacı DAN protokolünün sadece uygulamakta kalmamakta, aynı zamanda ona önemli katkılar sağlayan bir bilim adamı. Ayrıca yurt dışında da konferanslar vermektedir. Bu sayımızda Dr. Kınacının İsveç’te yaptığı konferansın İngilizce slayt gösterisini de takip etmek imkanınını bulacaksınız.

Yine bu sayımızda DAN gibi multidisipliner ve bilimsel bir tedavi yöntemi ile ABD’de yaşayan Ethan Spencer Kurtz adlı çocuğun otizmde nasıl kurtulduğunu bir olarak göreceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz