Solunum yolu hastalıklarının korunması ve tedavisinde D vitamini

0
574
beslenme bülteni
beslenme bülteni

Son yapılan araştırmalar D vitaminin tek yararının kemikleri güçlendirmek olmadığını ortaya koymuştur. Günümüzde kanser, kalp hastalıkları, depresyon, otizm, hipertansiyon, tip I diyabet, immun yetersizlik, kronik yorgunluk sendromu, obezite, multipl skleroz, Sjögren Sendromu, Crohn hastalığı, tiroidit ve romatoid artrit gibi otoimmun hastalıkların pek çok hastalığın altında D vitamini eksikliğinin yattığını gösterdiğine dair çok sayıda makale yayınlanmaktadır.

Son yıllarda D vitamininin ya da onun sentezini sağlayan güneş ışığının enfeksiyon hastalıklarından koruduğu ve hatta tedavi ettiğine dair yayınlarda da göze çarpan bir artış olmuştur. Ama maalesef birçok enfeksiyon ile uğraşan birçok hekim bu çalışmaları ya bilmemekte ya da nedense görmezden gelmektedir.

Aslında güneşin enfeksiyon hastalıklarındaki tedavi edici etkisi yüzyıllardan beri biliniyor. ‘Güneş giren eve hekim girmez’ atasözü de bunun bir göstergesi. Bültenimizin bu sayısında editörümüz Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın 12-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında Marmara Otelinde tertiplenen VI. Ulusal Çocuk Solunum Hastalıkları Kongresi verdiği ‘Solunum yolu hastalıklarının korunması ve tedavisinde D vitamininin rolü’ başlıklı konferansına ayırdık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.