Süt için doğru bildiğiniz yanlışlar

1
303

Yeni bir okur Beslenme Bültenine girip de süt ile konuları okuduğunda şaşırıyor, hatta alt üst oluyor. Çünkü okurlarımıza homojenize, pastörize hele de UHT teknolojisi uygulanan sütleri mümkünse hiç tüketmemelerini öneriyoruz. Bu tavsiyemiz bu konunun bazı uzmanlarının ve gıda sanayicilerinin aşırı tepkisini çekiyor. Hatta çevreler ‘halk sağlığını tehlikeye attığımızı’ ima ediyorlar.

Çok tartışılan bu konuyu daha iyi irdelemek için ve bültenimizin bu sayısında Serkan Yimsel’in “Doğru Beslenmeyle İlgili Yanlış Bildiklerimiz” adlı devrimci kitabının sütle ilgili bölümünü yayınlıyoruz. Yazıyı okuduktan sonra gerçekte halkın sağlığını sabah temiz olarak sağdığı sütü pazarda satarak geçimini sağlayan köylü kadının mı? yoksa onlardan su fiyatına aldıkları sütü homojenize ve pastörize ederek molekül yapıların bozan gıda sanayicileri ve onların destekçilerinin mi tehlikeye attığına kendiniz karar verin.

Bu dosyayı kaçırmayın.

Paylaş

1 Yorum

  1. Hocam merhaba,
    Besin değerini kaybetmemesi açısından az pişmiş et yiyoruz (2 yaşında bir bebeğimiz var.) örneğin etin ortasında çok hafif bir pembelik kalıyor , balığı da 15dk fırında tutuyorum diyebilirim. Fakat bir doktordan (güvenilirliği hakkında bir fikrim yok) az pişmiş etin ileride böbrek sorunlarına yol açabileceğini duydum. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Katkı ve yorumlarınızı ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.