Vejetaryen beslenmenin sağlıklı olduğunun bilimsel bir temeli var mı?

4
913

Bazı tıbbi çevreler vejetaryen beslenme şeklinin insane genetik yapısına uygun son derece sağlıklı bir rejim olduğunu ve kanser, osteoporoz, gut ve kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıklara sebep olabileceği için kesinlikle hayvani gıdaların (başta kırmızı et olmak üzere) yenmemesi gerektiğini söylüyorlar. Birkaç yıl once bültenimizde vejetaryenizmi öven bir yazı da çıkmıştı (http://beslenmebulteni.com/beslenme/vejetaryen-diyet-ne-kadar-saglikli/).  Beslenme Bülteni olarak biz taze sebze ve meyveye çok önem vermekle birlikte saf vejetaryenliği kesinlikle önermiyoruz. Bültenimizin bu sayısını evrimsel açıdan vejetaryenizmi irdeleyen önemli bir yazıya ayırdık. Evrim ağaci sitesinde yayınlanan (http://evrimagaci.org/makale/242/) bu makaleyi kaçırmayın.

Yazının sonunda editörümüz Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın konu hakkındaki geniş yorumlarını okuyacaksınız. Aşağıdaki dosyaya tıklayınız.

Paylaş

4 YORUMLAR

 1. Hoca şöyle diyor: “Kırsal kesimde yaşayan Kenyalı Masailer günde 2 litre kadar çiğ süt, 1-2 kilo kadar et yerler. Buna rağmen ortalama kan kolesterol düzeyi dünya ortalamasından düşüktür ve koroner kalp hastalığından ölme riski sıfıra yakındır. Fakat şehre yerleştiklerinde çok daha az kolesterollü gıda tüketmelerine karşın kan kolesterol düzeyleri kabiledeki akrabalarından daha yüksek olmakta ve daha fazla kalp krizi geçirmektedirler.”

  E hani kolestrol faydalıydı, kolestrolü yüksek olanlar daha az kalp krizi geçiriyordu! Ahmet Hoca burada kendi kendini yalanlamıyor mu?

 2. Siz sanırım hocayı anlamamissiniz. Ahmet hoca yediğiniz kolesterol kolesterolunuzu yukseltmez diyor. Ayrıca kötü kolesterolunuz yüksekse bir sıkıntı vardır, arastirilmali diyor. Ve bu sıkıntıyı gidermek için kolesterol gerekliyse bunu gıdalardan almazsanız vücut kendi üretir, işte bu da kötü kolesterol olur diyor özetle. Bence siz hocanın kitaplarını da okuyun, anlamaya çalışın…

 3. Valla bence Ahmet Hoca’yı iyi okuması gereken sizsiniz:

  1) Ahmet Hoca “kötü kolestrol” diğer bir kavramı tanımaz. İyi-kötü kolestrol diye bir şey yoktur. Yani ona göre LDL kesinlikle kötü kolestrol demek değildir

  2) LDL yüksekliği Ahmet Hoca’ya göre bir sorun değildir hatta ona göre LDL’si yüksek olanlar normal olanlardan daha uzun yaşar, daha az kalp krizi geçirir!

  • Okuduğunu anlamayan tek bir satırla hocamızın tüm yazdıklarını işin içine katmadan yorumlayan birisi daha.

   1-Hocamızın dediği masailer kırsalda çok kolestrol tüketiyorlar ama vücutlarında kolestrol az kalp krizi yok.
   2-Az kolestrollü çok karbonhidratlı beslenen şehir masailerinde kalp krizi-fazla kolestrol görülmektedir,yanıldığınız nokta burası.Hoca burada klasik diyetin iddiasının aksine bir durum olduğunu söylüyor.
   3-Kolestrolün fazlalığının faydalı olma durumu metabolik sendromu olmayan kişilerde geçerli.
   4-Buna göre kalp krizinin sebebi değil kalp krizine yol açan metabolik sendroma karşı vücudun savunma mekanizması.

Katkı ve yorumlarınızı ekleyin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.