Astımın tedavi ve korunmasında vitamin, mineral ve diğer besleyicilerin rolü

0
653
beslenme bülteni
beslenme bülteni

Tıptaki baş döndürücü ilerlemelere ve yeni çıkan ilaçlara rağmen reaktif havayolu hastalığında son 20 yılda en az iki kat bir artış olmuştur. ABD’de 12 yaşını bitirmiş her üç çocuktan birinde, Türkiye’de ise her 10 çocuktan birinde astım mevcuttur.

Günümüz tıbbında astım korunma, sadece mevcut nöbetlerin sayı ve şiddetini azaltmaya yöneliktir. Rant getirmediği için maalesef hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmaya, yani primer korunma adına fazla bir şey yapılmamaktadır. Yıllar içinde hasta sayısının çığ gibi artması yanında yeni çıkan çok sayıda ilacın fiyatlarının yüksek olması ilaç firmalarının iştahını kabartmaktadır.

Standart tıp kitaplarına pek geçmemesine rağmen astımın korunma ve tedavisinde vitamin, mineral ve diğer besleyicilerin rolü ile ilgili büyük bir bilimsel birikim vardır. Tescillenmiş başarısızlıklarına rağmen standart tedavilerde hala ısrar edilmesi ise ancak temel bilgi eksikliği ya da hekimlerin bazı ekonomik kayıpları göze alamaması ile açıklanabilir.

Bültenimizin bu sayısında editörümüz Prof. Dr. Ahmet Aydın’ın 4 Mayıs 2006 tarihinde IV. Ulusal Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları Kongresi’nde yaptığı konferansın sunularını yayınlıyoruz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.